Dnia 16 lutego 2024 r. gościliśmy w naszej szkole grupę rekonstrukcyjną Agencji Widowisk Historycznych "ARKONA" z Torunia, której członkowie przedstawili spektakl pt. „Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego, czyli podróż przez Polskę pierwszych Piastów”. Przedstawienie obejrzeli uczniowie klas I- VIII w dwóch grupach. Aktorzy w barwny, widowiskowy sposób przedstawili naszym uczniom historię początków państwa polskiego. Była to swego rodzaju żywa lekcja historii, na której zaprezentowano stroje i broń z epoki. Największe emocje udzieliły się dzieciom podczas pokazów walk na miecze, kiedy to książę Mieszko I walczył z margrabią Hodonem. Oprócz suchych faktów historycznych, dat i imion władców w humorystyczny sposób opowiedziano o życiu codziennym w tamtych czasach, noszonych strojach, zwyczajach, zawodach. W sposób szczególny opisany został rynsztunek woja z czasów Mieszka I. Niektórzy uczniowie mieli okazję przekonać się, że już samo podniesienie z ziemi kolczugi wymagało wielkiej krzepy. Od tej pory nie będą już obco brzmiały takie określenia jak: owijki (onuce), gacie, szyszak czy szłom. Występ okraszany był licznymi ciekawostkami.
Uczniowie dowiedzieli się, że:
- buty w tamtych czasach były skórzane, ale większość ludzi chodziło w drewniakach z kory lub boso,
- nie noszono bielizny, która pojawiła się dużo później,
- dzieci nie chodziły do szkoły, lecz od siódmego roku życia pomagały rodzicom w wykonywanym przez nich zawodzie,
- stroje w kolorze czerwonym były bardzo drogie, gdyż czerwony barwnik pozyskiwano tylko raz w roku w czerwcu (wytwarzano go ze sproszkowanych larw owadów - czerwca polskiego),
- wykonanie kolczugi trwało około jednego miesiąca albo i dłużej,
- miecze były tępe, gdyż na polu walki służyły do łamania kości, a nie obcinania kończyn, ponadto były giętkie, aby się nie złamały w kontakcie z orężem przeciwnika.
- dziewczyny wychodziły za mąż w wieku 12-tu, a chłopcy 14-tu lat.
Obejrzenie spektaklu dało dzieciom możliwość bliższego zetknięcia się z historią znaną dotychczas tylko z podręczników. Przedstawienie to miało na celu pobudzenie wyobraźni młodego widza i poszerzenie jego wiedzy historycznej.
Na zakończenie odbył się konkurs z nagrodami, którymi były wybijane na miejscu denary Bolesława Chrobrego. Taka forma zdobywania wiedzy historycznej bardzo się wszystkim podobała, zwłaszcza młodszej grupie, która bardzo aktywnie brała udział w przedstawieniu.
Nauczyciel historii