Dzięki współpracy dwóch szkół, w ramach ministerialnego projektu „Poznaj Polskę”, uczniowie klas IV – VIII ze Szkoły Podstawowej w Romanach Seborach oraz Szkoły Podstawowej w Krzynowłodze Małej pojechali na dwudniową wycieczkę do Trójmiasta. Mimo mroźnej pogody, rankiem 8 grudnia, 44 uczniów i 4 opiekunów wyruszyło w podróż, aby podziwiać Gdańsk, Gdynię i Westerplatte w śnieżnej, zimowej odsłonie.
Pierwszym punktem programu był półwysep Westerplatte – symbol polskiego bohaterstwa II wojny światowej. W tamtym okresie funkcjonowała tu Wojskowa Składnica Tranzytowa. Pan przewodnik przypomniał nam o tych tragicznych wydarzeniach oraz w interesujący sposób przybliżył historię obrony tego miejsca. Bohaterska walka polskich żołnierzy, walczących tu pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego, stała się symbolem oporu przeciw agresji III Rzeszy. Przewodnik zwrócił też naszą uwagę, że papież Jan Paweł II w Gdańsku, w jednym ze swoich kazań z czerwca 1987 r. skierował do Polaków następujące słowa: ,,Każdy z Was, młodzi Przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć ...". Ta myśl, będąca głębokim przesłaniem, wskazuje na to, że każdy z nas powinien mieć swój własny system wartości, których będzie bronił i którym będzie wierny. Pobyt na Westerplatte, był dla nas niezwykłą lekcją historii, która na długo pozostanie w naszej pamięci. Tego dnia odbyliśmy również długi spacer po malowniczych uliczkach Głównego Miasta w Gdańsku. Oglądaliśmy wiele zabytków m.in. Bazylikę Mariacką Wniebowzięcia NMP, Złotą Bramę, Ratusz Głównego Miasta oraz zabytkową oś Drogi Królewskiej składającą się z ulicy Długiej i Długiego Targu. Przy ostatniej z ulic zobaczyliśmy Dwór Artusa oraz Fontannę Neptuna. Spacerując bulwarem nad Motławą mogliśmy podziwiać też stary Żuraw, czyli zabytkowy dźwig portowy. W dalszej kolejności odwiedziliśmy Plac Solidarności oraz słynną Bramę, która prowadziła niegdyś na teren Stoczni Gdańskiej. Obecnie bramę zdobią flagi i kwiaty upamiętniające wydarzenia rozgrywające się tu w 1980 roku. Chłód i mroźne powietrze towarzyszące nam podczas zwiedzania, ocieplała wspaniała atmosfera panująca podczas wycieczki. Po długim i wyczerpującym dniu wszyscy udaliśmy się do hotelu. Uczniowie obydwu szkół szybko się ze sobą zintegrowali, a wspólnie spędzony wieczór w malowniczo położonym hotelu Orle pozwolił im na bliższe poznanie się.
Drugi dzień upłynął równie interesująco. Zwiedzaliśmy Katedrę Oliwską - wybudowaną i zarządzaną w tamtych czasach przez zakon cystersów, a dzisiaj nadal urzekającą swym pięknem. Tu wysłuchaliśmy z uwagą koncertu na osiemnastowiecznych organach, z których słynie katedra. Naszą uwagę przykuły również ruchome elementy organów, które można było podziwiać podczas koncertu. Spacerowaliśmy także po Parku Oliwskim im. Adama Mickiewicza, który zimą jest równie urokliwy jak podczas innych pór roku. Przez krótką chwilę mogliśmy poczuć namiastkę lata w środku zimy, odwiedzając palmiarnię, w której panował iście tropikalny klimat. Ostatnim miejscem, które znalazło się na trasie naszej wycieczki było gdyńskie Centrum Nauki Eksperyment. Przez około dwie godziny uczniowie mieli okazję i przestrzeń do eksperymentowania na różnych wybranych przez siebie stanowiskach. Interaktywne wystawy zachęcały do samodzielnego odkrywania i poznawania świata.
Z wycieczki wszyscy wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. To była wspaniała i niezapomniana przygoda!