Dnia 3 lutego 2023 r. dość liczną grupą wybraliśmy się na wycieczkę do Ostrołęki. W wyjeździe uczestniczyli uczniowie z naszej szkoły i szkoły w Romanach Seborach. I chociaż nie wszyscy się znali to integracja szybko nastąpiła. W dobrych, więc nastrojach dotarliśmy do wyznaczonego celu naszej wyprawy. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Mauzoleum Bitwy pod Ostrołęką. Zobaczyliśmy zbiory muzealne z okresu Powstania Listopadowego i wysłuchaliśmy ciekawych opowieści Pani przewodnik. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy film, przedstawiający bitwę pod Ostrołęką z 1831 r. na podstawie obrazu Karola Malankiewicza – polskiego malarza i uczestnika bitwy. Były też inne eksponaty do obejrzenia oraz spacer po dawnym polu bitwy.
Z mauzoleum pojechaliśmy do miejsca, które było naszym głównym celem- do Muzeum Żołnierzy Wyklętych. To nowoczesne i jedyne w Polsce muzeum poświęcone pamięci żołnierzom podziemia antykomunistycznego. Już po wejściu na muzealny dziedziniec byliśmy pod wielkim wrażeniem… a dalej mnóstwo ekspozycji, pamiątek, filmów- skarbnica wiedzy o walce Polaków o wolną i niepodległą Ojczyznę. Uczniowie słuchali z wielką uwagą opowieści przewodników, dotykali broni, mogli zajrzeć do cel i podejrzeć uwięzionych. Starsi uczniowie zobaczyli karcer oraz narzędzia, którymi torturowano uwięzionych. Wizyta w tym muzeum na długo pozostanie w naszej pamięci, a słowa „żyli prawem wilka…” choć w obecnych czasach niewyobrażalne, wiąż brzmią w myślach wielu z nas. Następnie udaliśmy się na strzelnicę, gdzie każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności strzelnicze. Trzeba przyznać, że wielu uczniów świetnie sobie radziło. A na koniec zasłużony posiłek w ulubionym przez uczniów MacDonaldzie.
Obserwując nastroje uczniów, możemy śmiało powiedzieć, że był to kolejny udany wyjazd i choć pogoda w drodze powrotnej trochę nas zaskoczyła, to szczęśliwie i w dobrych nastrojach wróciliśmy do domu…
Opiekunami uczniów podczas wycieczki byli nauczyciele: Marzena Ulatowska, Wojciech Jaworski, Elżbieta Chmielińska i Włodzimierz Kiliś.
Nauczyciele historii