25 listopada obchodziliśmy w szkole Dzień Praw Dziecka. Hasło, które przyświecało tym obchodom to: „Przeciwdziałanie dyskryminacji i głośne mówienie o tolerancji!”. Również w naszej szkole podjęliśmy działania, które miały na celu przybliżyć powyższy temat. To także okazja do tego, aby zwrócić uwagę na trudną sytuację dzieci w różnych zakątkach świata, których prawa są drastycznie łamane lub nie są przestrzegane. Niestety nadal nie każde dziecko może w pełni cieszyć się bezpiecznym i zdrowym dzieciństwem. A przecież każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka.
Uczniowie klas I-VIII pod kierunkiem wychowawców wykonali plakaty przedstawiające poszczególne prawa dzieci zapisane w konwencji. Tego dnia dominował kolor niebieski, jako znak solidarności z dziećmi na całym świecie. Przedstawiciele klas zapowiadani przez uczennice klasy szóstej prezentowali na scenie wykonane plakaty. Każda grupa w ciekawy sposób omawiała wybrane prawo. Informacje przedstawiane przez uczniów dotyczyły, np.: tego, jakie wsparcie może otrzymać dziecko niepełnosprawne, aby mogło lepiej funkcjonować społeczeństwie i rozwijać się. Ważnym przesłaniem było stwierdzenie, iż dzieci mogą pomagać niepełnosprawnym choćby poprzez zaoferowanie przyjaźni. Uczniowie również zwrócili uwagę na bardziej globalny problem naruszania prawa ochrony przed przemocą psychiczną i fizyczną, odnosząc się do sytuacji dzieci na Ukrainie, których prawa są nagminnie łamane, a beztroskie dzieciństwo zabrane na zawsze. Omawiane było również prawo do opieki zdrowotnej, nauki, odpoczynku czy wychowania w rodzinie.
Wszyscy uczniowie muszą jednak pamiętać, że korzystając z praw nie mogą ograniczać praw innych – kolegów, koleżanek i dorosłych. Każdy człowiek, czy to dziecko czy dorosły ma prawo do godnego życia w pokoju, miłości i w poczuciu bezpieczeństwa .