Klasy siódme nie próżnowały – projekty edukacyjne przygotowały…
Dzień 22 marca w Szkole Podstawowej w Krzynowłodze Małej był dniem innym niż wszystkie, a to za sprawą publicznej prezentacji projektów edukacyjnych, przygotowanych przez uczniów klas siódmych. W szkole panowała wtedy twórcza, wiosenna atmosfera. Uczniowie przedstawili efekty swojej trzymiesięcznej pracy, czym wzbudzili zainteresowanie wśród publiczności, którą stanowili dyrekcja szkoły, nauczyciele, rodzice oraz koleżanki i koledzy.
Każda z siedmiu grup w ciekawy sposób przybliżyła wszystkim zgromadzonym różnorodną tematykę projektów.
Jako pierwsza zaprezentowała się grupa młodych biologów, która pod czujnym okiem pani Krystyny Lubańskiej przygotowała projekt, pt. „Po co oddychamy? Uczniowie w interesujący sposób przybliżyli zebranym proces oddychania oraz działanie płuc, które własnoręcznie wykonali. Nie zabrakło też profilaktyki i na pewno nikomu z uczniów nie przyjdzie nigdy do głowy, by zapalić papierosa.
Następnie przyszedł czas na grupę projektową z chemii, która przygotowała swój projekt: „Czy istnieje dom bez chemii?” we współpracy z panią Joanną Gazdą. Pokaz ten był bardzo twórczy i zainspirował nas do stosowania ekologicznych środków, aby utrzymać dom w czystości, a także zwrócił naszą uwagę na kosmetyki, w których nie ma substancji chemicznych. Publiczność miała okazję dotknąć, powąchać, jak i użyć przygotowane środki czystości. Było wesoło, energetycznie, a grupa okazała się bardzo rozśpiewana.
Projekt z języka rosyjskiego przygotowany pod opieką p. Judyty Piórkowskiej przybliżył nam obchody „Maslenicy” – święta wschodniosłowiańskich ostatek połączonych z obchodami pierwszego dnia wiosny w Rosji. Dziewczynki w charakterystycznych rosyjskich chustach ciekawie opowiedziały nam o tym święcie, przygotowały marzannę, wystawkę, a także poczęstowały nas rosyjskimi placuszkami.
W końcu przyszedł czas na koneserów historii. Uczniowie pod wodzą p. Wojciecha Jaworskiego poszukiwali odpowiedzi na pytanie: „Jak żyło się wczasach PRL-u?” Projekt wywołał niemałe zaciekawienie wśród młodszej publiczności, która nie pamięta tamtych czasów, ale również wzbudził wspomnienia u nauczycieli i rodziców. Ci ostatni pamiętają, m.in. charakterystyczne dla tego okresu kartki na żywność, gumę „Donald”, fartuszki szkolne, czy niezawodnego Fiata 126 p. Było ciekawie i trochę nostalgicznie.
W czasie pokazu nie zabrakło projektu z trudnego, jednak chętnie wybieranego przez uczniów przedmiotu, czyli fizyki. Grupa młodych fizyków przeprowadzała swoje eksperymenty pod czujnym okiem pana Włodzimierza Rudzińskiego. Każdy z uczniów zaprezentował efektowne doświadczenie, którego bohaterką była woda. Wszystko po to, by znaleźć odpowiedź na pytanie: „Jakie znaczenie ma woda?”
Na koniec wystąpiła sportowa grupa w projekcie z wychowania fizycznego. Pracę chłopców nad tematem:„ Co warto wiedzieć o zimowych igrzyskach olimpijskich?” nadzorował pan Włodzimierz Kiliś. W nietuzinkowy sposób uczniowie przedstawili ciekawostki sportowe, o których nie wszyscy wiedzieli.
Galę prowadzili uczniowie: Alicja Pieniek z klasy VII b i Karol Ostrowski z klasy VII a. Prezentację projektów uświetniły występy wokalne siódmoklasistek: Marty Miecznikowskiej, Nikoli Łazickiej, Julii Platty i Oliwii Łojewskiej oraz pokaz układów taekwondo w wykonaniu Igora Mostowego i jego młodszego brata.
Zmagania naszych siódmoklasistów z uwagą śledziła Pani Dyrektor Małgorzata Budna, która na koniec uroczystości podziękowała uczniom, opiekunom projektów oraz wychowawczyniom za zaangażowanie w przygotowanie pokazów. Ogromny wkład w ten dzień wnieśli też rodzice, którzy przygotowali pyszny poczęstunek dla swoich pociech oraz wspierali swoje dzieci. Pani dyrektor podkreśliła, że to, iż nie było w tym dniu tradycyjnych zajęć nie oznacza, że niczego się nie nauczyliśmy. Wręcz przeciwnie było to sześć niezwykłych, niezapomnianych lekcji, a każda bardzo oryginalna.
Opiekę nad całością sprawowały wychowawczynie klas VII: p. Joanna Wawszczak i p. Hanna Sulka.