"Zacznijcie mnie czcić, a będę Wam pomagał"

🗓 Utworzono dnia 19.05.2022

W tym roku 16 maja dla nas Polaków jest dniem szczególnym, bo obchodzimy 2 rocznice: rocznicę śmierci św. Andrzeja Boboli  i 20 rocznicę, kiedy to nasz papież Jan Paweł II ogłosił go Patronem Polski. By uczcić pamięć tego Wielkiego Polaka i Świętego przygotowaliśmy konkurs wiedzy o jego życiu i cudach, które miały miejsce za jego wstawiennictwem (a było ich prawie 2 tysiące).

Do konkursu przystąpiło 18 uczniów z klas IV- VIII. Konkurs przeprowadziliśmy w 4 etapach. I to eliminacje – uczniowie pisali test składający się z 16 pytań i dotyczył życiorysu Świętego. Do II etapu przeszło 9 uczniów z najwyższą liczbą punktów uzyskanych z testu. Musimy przyznać, że poziom wiedzy wszystkich uczestników był bardzo wyrównany. Podczas II etapu uczestnicy odpowiadali na 10 pytań do wszystkich. Odpowiedzi zapisywali na kartkach i sygnał zapisane odpowiedzi pokazywali publiczności. Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymywali 1 punkt w postaci cukierka. Po zakończeniu etapu uczestnicy liczyli punkty. Do III etapu przeszło 6 uczniów z najwyższą liczbą cukierków w słoiku. III etap to po 3 pytania do każdego uczestnika, no i pytania już trudniejsze. Za prawidłową odpowiedź 1 punkt, a w przypadku błędnej odpowiedzi lub jej braku, odpowiedzieć  mógł inny uczestnik, który znał odpowiedź i dał sygnał uderzając w gong. Ale uwaga!!! Jeśli zgłosił się i udzielił złej odpowiedzi otrzymywał czerwony karny cukierek (3 czerwone cukierki w słoiku eliminowały z dalszej gry). Po wyczerpaniu pytań czas na IV etap, czyli finał i walka 3 najlepszych o główną nagrodę. I tu niespodzianka, ponieważ 2 uczestników uzyskało tyle samo punktów musiała być dogrywka- na zasadzie kto pierwszy… uderzając w gong.

I tak do finału i walki o główne trofeum- Puchar św. Andrzeja Boboli przeszły 3 uczennice. W finale uczestniczki odpowiadały na 2 pytania każda, ale mogły wybrać sobie pytanie za 1 lub 2 punkty.

Po podliczeniu punktów ze wszystkich etapów I miejsce zajęła Maria Bębenkowska z klasy IV, II miejsce Oliwia Roman z klasy V, III miejsce Wiktoria Czaplicka z klasy VI. Nagrody główne, które tym razem ”ufundował sam św. Andrzej Bobola” ..:), a wręczyła Pani Dyrektor. Finaliści otrzymali  albumy dotyczące Świętego, a zwyciężczyni dodatkowo puchar. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody w postaci obrazków św. Andrzeja Boboli. Zarówno organizatorzy konkursu jak i pozostali nauczyciele byli pod wielkim wrażeniem wiedzy jaką reprezentowali wszyscy uczestnicy konkursu. Dziękujemy Wam za poświęcony czas i za to, że  tak pięknie i z odpowiedzialnością podeszliście do powierzonego Wam zadania. Na pewno św. Andrzej Bobola jest z Was dumny… My również…

Nauczyciele historii: Marzena Ulatowska, Wojciech Jaworski

"Zacznijcie mnie czcić, a będę Wam pomagał"

🗓 Utworzono dnia 19.05.2022, 22:18