Jak być bezpiecznym na wsi?

🗓 Utworzono dnia 24.05.2022

Już wiemy jak być bezpiecznym na wsi - lekcja z KRUS, oraz pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej.

23 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z panią Małgorzatą Krawczykstarszym specjalistą z Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Przasnyszu.

Uczniowie mieli okazję wysłuchać pogadanki na temat bezpieczeństwa podczas pracy w gospodarstwie rolnym, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania wypadkom z udziałem zwierząt gospodarskich i maszyn rolniczych zwłaszcza w okresie wakacyjno-letnim. Głównym założeniem spotkania było promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą na terenach wiejskich oraz szerzenie wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy rolniczej. Pogadankę uatrakcyjniły film edukacyjny „Upadek to nie przypadek”, który w bardzo obrazowy sposób ukazał ogrom niebezpieczeństw czyhających przy pracach w gospodarstwach rolnych. Uczniowie otrzymali również broszury informacyjne, które na pewno będą służyły utrwaleniu wiedzy, oraz kolorowanki, które najmłodsi uczestnicy spotkania wykorzystają na zajęciach.

W spotkaniu uczestniczyli również strażacy z OSP w Krzynowłodze Małej: panowie Przemysław Krupa, Grzegorz Glina i Jakub Jędrzejczyk oraz pan Łukasz Ciech z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu. Panowie bardzo fachowo przybliżyli uczniom zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Oprócz części teoretycznej uczniowie mieli możliwość ćwiczeń resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach oraz pozycji bocznej bezpiecznej. Takie praktyczne zajęcia są bardzo cenne, gdyż umiejętność właściwego zachowania się w różnych sytuacjach zagrożenia powinien posiadać każdy bez względu na wiek. Dzięki takiej wiedzy możemy w przyszłości uratować nie jedno życie.

Na zakończenie spotkania uczniowie mieli możliwość poznania wyposażenia strażackiego wozu bojowego i sprzętu ratowniczo – gaśniczego. Strażacy cierpliwie objaśniali, do czego służą elementy wyposażenia, a uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali i zadawali mnóstwo pytań dotyczących pracy strażaka.

Dziękujemy za odwiedziny i mamy nadzieję, że zasady bezpiecznych zachowań podczas prac gospodarskich na długo pozostaną w pamięci uczniów, a nauka udzielania pomocy przedmedycznej nie będzie musiała być nigdy użyta w praktyce.

Jak być bezpiecznym na wsi

🗓 Utworzono dnia 24.05.2022, 20:51