Ciekawy wyjazd klas drugich

🗓 Utworzono dnia 29.05.2022

,, Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”

Dnia 23 maja 2022 r. uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej w Krzynowłodze Małej uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Sądu Rejonowego, Powiatowej Komendy Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu. Celem wyjazdu było zapoznanie dzieci z pracą ludzi w różnych zawodach, ich warsztatem, obowiązkami oraz narzędziami pracy, którymi się, na co dzień posługują.

Przy wejściu głównym, po przejściu przez bramkę do wykrywania metalu zostaliśmy przywitani przez Panią Sędzię, która zaprosiła nas do sali rozpraw i tam opowiadała o pracy w sądzie. Wskazała miejsca zajmowane w czasie rozprawy przez sędziego, oskarżonego, adwokata i świadków. Pouczyła jak należy zachowywać się podczas rozprawy, zaprezentowała togę i łańcuch z wizerunkiem orła. Opowiedziała o kolorach żabotów i ich znaczeniu. Specjalnie dla naszych uczniów odbyła się mini rozprawa sądowa, podczas której Mikołaj wcielił się w rolę oskarżonego, a Błażej, Kacper, Igor i Jakub byli świadkami w sprawie. Wszyscy dzielnie się spisali. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem zadawali sędzi pytania dotyczące edukacji i trudnej pracy uzasadniania wyroków. Na koniec pobytu w sali rozpraw uczestnicy wycieczki mieli możliwość uderzenia młotkiem sędziowskim, który jest używany w celu uciszenia publiczności. Obejrzeliśmy zakratowaną celę, w której czasami przebywają groźni oskarżeni. Po zwiedzaniu sądu i pożegnaniu z Panią Sędzią, która obdarowała dzieci pysznymi cukierkami, udaliśmy się do Komendy Policji, gdzie powitał nas Pan kom. Paweł Rykowski, najpierw obejrzeliśmy stanowisko pracy Policjanta Dyżurnego, który codziennie przyjmuje różne zgłoszenia, z uwagą słuchaliśmy prelekcji o trudnej i niebezpiecznej pracy w tym zawodzie. Dzieci przymierzały elementy stroju policjanta kamizelkę, hełm oraz zasłaniały się tarczą, która ochrania podczas niebezpiecznych zdarzeń. Mieliśmy także możliwość odbicia odcisków palców na specjalnej kartce, która będzie stanowiła cenną pamiątkę z wyjazdu.

Kolejnym miejscem, do którego się udaliśmy była Straż Pożarna, strażacy z pasją opowiadali nam o swojej pracy. Wielką atrakcją okazała się prezentacja wozu strażackiego wraz z wyposażeniem. Dzieci zadawały mnóstwo pytań i z uwagą dotykały różnych urządzeń ratujących ludzkie życie. Z wielką radością chłopcy, ale i niektóre dziewczynki zasiadali za kierownicą wozu strażackiego, który budził w nich wielkie emocje i błysk w dziecięcych oczach.

Wycieczka była dla uczniów ciekawą formą zdobycia wiedzy i nowych doświadczeń. Kto z nich zostanie sędzią, strażakiem czy policjantem? Na to pytanie odpowiedź przyniesie czas…..

Serdecznie dziękujemy Pani Sędzi Sądu Rejonowego, Panu kom. Pawłowi Rykowskiemu Komendy Powiatowej Policji oraz Komendzie Straży Pożarnej w Przasnyszu za przekazaną wiedzę. Niech podejmowane działania i służba drugiemu człowiekowi będą dla Państwa zawsze źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania. Życzymy bezpiecznej służby i zawsze szczęśliwych powrotów z akcji.

Dziękujemy bardzo Panu Pawłowi Mostowemu za koordynację ciekawej i pełnej wrażeń wycieczki i miłe spotkania.

Ciekawy wyjazd klas drugich

🗓 Utworzono dnia 29.05.2022, 11:40