PROFILAKTYKA NA ODLEGŁOŚĆ

🗓 Utworzono dnia 30.08.2021

PROFILAKTYKA NA ODLEGŁOŚĆ W SP W KRZYNOWŁODZE MAŁEJ

W czasie zdalnego nauczania nie zapominamy o działaniach profilaktycznych. Tym bardziej, że w listopadzie i grudniu przypada kilka ważnych świąt.

16 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Mottem tej uroczystości dla naszych uczniów były słowa M. Musierowicz: „(…) niezależnie od koloru włosów (skóry, kształtu nosa, wyznawanej wiary, poglądów politycznych czy też przynależności partyjnej)- wszyscy ludzie mają serca, kościec, nerki oraz wątrobę, cechują się taką samą wrażliwością na ból, tak samo bywają głodni, smutni lub weseli.”

Jest to bardzo ważne święto zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy niemal codziennie słyszymy w wiadomościach o tragediach wynikających z braku tolerancji: pobiciach, okaleczeniach, samobójstwach czy zabójstwach. Po raz kolejny – tylko tym razem w inny sposób – uświadamiamy uczniom, co znaczy tolerancja, na czym polega i dlaczego jest ona taka ważna.

Zaprezentowaliśmy złote myśli słynnych ludzi, brzmienie tego słowa w różnych językach, plakaty. Udostępniliśmy także mini testy, dzięki którym młodzież mogła sprawdzić, czy jest tolerancyjna wobec innych. Nie obyło się bez znanej piosenki S.Sojki.

21 listopada w Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień zachęcaliśmy naszych uczniów, aby szczególnie w tym dniu powiedzieli coś miłego rodzicom, rodzeństwu, podziękowali za dobro, które od nich otrzymują. Uczniowie wysyłali pozdrowienia koleżankom i kolegom, nawet tym mniej lubianym. Kilka miłych słów otrzymali także nauczyciele. Proponowaliśmy okazać życzliwość samotnemu czy choremu sąsiadowi: porozmawiać z nim, zrobić zakupy czy przynieść drewna. Wiemy, że niektórzy skorzystali z naszych podpowiedzi.

Za zgodą autorów pozdrowienia i ciepłe słowa ( także w formie wierszyków) skierowane do kolegów, nauczycieli czy innych pracowników szkoły będą wykorzystane do wykonania „Drzewka Życzliwości” na gazetce szkolnej.

Pamiętajmy! Czasem wystarczy zwykły uśmiech czy dobre słowo. Niestety, nawet te magiczne słowa: proszę, przepraszam, dziękuję, czy na powitanie: dzień dobry – są coraz częściej zapominane. Przypomnieliśmy za pomocą piosenek o tym, jaką one mają moc.

Oto przykład życzeń uczniów:

Z okazji Światowego Dnia Życzliwości

Życzę wszystkim Nauczycielom dużo wytrwałości.

Aby zdalne nauczanie było przyjemnością,

A jego wyniki dla uczniów radością.