Patron Szkoły - podsumowanie dotychczasowych działań

🗓 Utworzono dnia 02.01.2023

Św. Jan Paweł II – kandydatem na Patrona Szkoły Podstawowej w Krzynowłodze Małej

Każda szkoła powinna mieć swojego Patrona. Nie tylko, aby była rozpoznawalna na zewnątrz, chociaż to jest ważne, ale głównie po to, aby tenże Patron był dla uczniów wzorem do naśladowania i modelem wychowawczym. Praca wokół patrona szkoły jest procesem długofalowym i wymagającym systematyczności.

Społeczność naszej szkoły od jakiegoś czasu nosiła się z zamiarem nadania imienia swojej placówce. Najpierw odbył się cykl zajęć poświęconych przybliżeniu uczniom, kim jest patron i dlaczego dobrze by było, żeby nasza szkoła miała swoje imię.

I w końcu nadszedł ten czas, kiedy zapadła decyzja o rozpoczęciu prac związanych z wyborem Patrona. Było to w II półroczu roku szkolnego 2021/2022. Na początku pani Dyrektor Małgorzata Budna powołała Zespół Koordynujący do Spraw Wyboru Patrona. Zespół ten opracował regulamin i procedury nadania szkole imienia.

Do 30 maja 2022r. społeczność szkolna miała możliwość zgłaszania swoich kandydatów, a następnie ich prezentacji. Zespół koordynujący na posiedzeniu w dniu 7 czerwca 2022 r. dokonał analizy złożonych w sekretariacie szkoły dokumentów dotyczących zgłoszonych kandydatów. Do dalszego etapu zgodnie z regulaminem przeszli: św. Andrzej Bobola, św. Jan Paweł II oraz św. Stanisław Kostka. Wszyscy trzej to postacie historyczne, wszyscy trzej święci, wszyscy trzej o pięknej osobowości, wszyscy trzej są wzorem do naśladowania! Dlatego wybór z tak znakomitej trójki świętych nie był prosty.

13 września 2022r. podczas tajnego głosowania społeczność naszej szkoły dokonała wyboru przyszłego Patrona, którym został św. Jan Paweł II.

Po zatwierdzeniu wybranego kandydata przez Radę Pedagogiczna, Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski rozpoczął okres popularyzacji św. Jana Pawła II na Patrona. Zakończy się on złożeniem wniosku do organu prowadzącego o nadanie imienia szkole, a zwieńczeniem naszych działań będzie uroczyste nadanie imienia.

Jednak nim nastąpi ta piękna chwila wszyscy musimy przybliżyć sobie życie, działalność i naukę wybranego przez społeczność szkolną kandydata. W tym celu został opracowany Harmonogram Pracy z Kandydatem na Patrona, którego założenia są realizowane przez cały rok szkolny 2022/2023.

Już we wrześniu uczniowie naszej szkoły nauczyli się ulubionej pieśni papieża Polaka – „Barki”. Wspólnie zaśpiewaliśmy ją podczas Dnia Papieskiego. W październiku, w przedszkolu i w klasach I – III odbył się konkurs plastyczny „Nasz Patron - Św. Jan Paweł II w oczach dziecka”. Powstało około pięćdziesięciu prac, które zachwycały wykonaniem, ale i wzruszały każdego, kto miał okazję podziwiać twórczość naszych najmłodszych.

Nie mogliśmy zapomnieć o 16 października, kiedy obchodzony był XXII Dzień Papieski pod hasłem „Blask Prawdy”. Uczciliśmy ten dzień uroczystym apelem z okazji 44 rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową Papieża Polaka. W tym roku formuła uroczystości była trochę inna, bo „Nasza szkoła czytała Papieża”. Uczniowie klas VIII i VII wystąpili w roli lektorów i przypomnieli homilie Świętego wygłoszone do młodzieży na Westerplatte w 1987r, oraz podczas Światowych Dni Młodzieży w Toronto w 2002r.

W listopadzie uczniowie klas starszych wykonali gazetki poświęcone prezentacji działalności papieża Polaka. Pod koniec listopada odbył się wieczór filmowy dla klas IV – VI. Uczniowie wzięli udział w projekcji filmu, pt: „Karol, który został świętym”, który w przystępny sposób opowiedział dzieciom o dzieciństwie i młodości Karola Wojtyły.

Natomiast w dniach 22 – 23 listopada uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w dwudniowej wycieczce „Śladami Jana Pawła II”. Wyjazd dofinansowany z ministerialnego projektu „Poznaj Polskę” zorganizowany został do miejsc mocno związanych z życiem Świętego Jana Pawła II. Uczniowie odwiedzili Kraków, Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską. Po powrocie z wyprawy można było usłyszeć takie słowa: „Jesteśmy dumni z Jana Pawła II Papieża Polaka i zainspirowani Jego życiem do robienia rzeczy wielkich i ambitnych”. Wycieczka była bardzo owocna i emocjonalna, gdyż pozwoliła uczniom i ich opiekunom być w tych miejscach, w których swoje ślady zostawił nasz Wielki Święty.

W grudniu uczniowie klas I – III zapoznawani byli przez swoich wychowawców z życiem papieża Polaka. Dzieci oglądały albumy poświęcone Ojcu Świętemu, słuchały opowiadań o jego życiu, zawartych w książce „Jan Paweł II – życie świętego papieża”.

Nasze działania, aby poznawać kandydata na Patrona będą kontynuowane w nowym roku kalendarzowym, bo w pracy wychowawczej ważna jest nie tylko znajomość ideału wychowawczego, ale też umiejętność przybliżenia tego ideału dzieciom, co nasi nauczyciele i pracownicy szkoły czynią. Dzięki temu już niedługo wszyscy będziemy w pełni gotowi, by godnie przyjąć imię szkoły Św. Jana Pawła II. Z niecierpliwością czekamy na tę chwilę.

Patron Szkoły - podsumowanie dotychczasowych działań

🗓 Utworzono dnia 02.01.2023, 22:20