"Zdrowo jem, więcej wiem"

🗓 Utworzono dnia 15.01.2024

Uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II  w Krzynowłodze Małej pod opieką wychowawczyni Marty Piotrowskiej brali udział w jesiennej edycji organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem!”. Honorowym patronatem program objęła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Głównym celem projektu było wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem było również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. W realizacji projektu duże wsparcie swoim pociechom okazali rodzice.

W ramach założeń programu trzecioklasiści wykonali szereg ciekawych działań. Uczestniczyli w zajęciach – Uczymy się dobrych nawyków żywieniowych, w czasie których obok zdobywania wiadomości na temat prawidłowego odżywiania się, rozwijali swoje umiejętności z zakresu programowania. Ich zadaniem było zaprogramowanie robota Photona tak, by zbierał z maty do kodowania, elementy układanki - Piramida Zdrowia. W czasie tych zajęć wykonywali również ciekawe karty pracy. Z tym zadaniem poradzili sobie znakomicie. Kolejnym etapem programu było wykonanie rysunku pierwszego śniadania. Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej „Dzień zdrowego śniadania” przystąpili do pracy. Dzięki dużej wyobraźni oraz kreatywności uczniów, powstały ciekawe arcydzieła dziecięcych rąk. Ich wytwory zostały umieszczone na klasowej gazetce a następnie spięte w „ Klasową Księgę Śniadaniową”. Uczennica, która wykonała najlepszą pracę zdobyła odznakę Super Kucharza. Następnym zadaniem był udział w zajęciach – Jesteśmy aktywni jak mieszkańcy Turkusowej Planety. Pod kierunkiem nauczycielki wychowania fizycznego p. Ewy Rudzińskiej uczestniczyli w szeregu zadań związanych z rozwijaniem aktywności fizycznej. Wszystkie swoje dokonania uczniowie skrupulatnie i z wielkim zaangażowaniem notowali w Zeszycikach „Moje Nawyki Żywieniowe”. Przeprowadzili również wśród uczniów naszej szkoły ankietę „Najciekawsze zabawy, w które można grać w szkole”. Pozyskaną w czasie realizacji projektu wiedzą uczniowie z pomocą wychowawczyni p. Marty Piotrowskiej dzielili się z innymi i wykonali gazetkę na korytarzu szkolnym. Wspólnie zorganizowaliśmy zajęcia rozwijające aktywność fizyczną. Jednym z pomysłów było rozegranie meczu mini piłki nożnej „Klasa III kontra Klasy I – II”. Mecz został przeprowadzony w czasie długiej przerwy. Dziewczynki z mojej klasy zaproponowały natomiast przeprowadzenie „Aktywnej przerwy” i zorganizowały dla dzieci z klasy pierwszej i drugiej aerobik. Same nauczyły się ruchów do popularnej piosenki „Chocolate, choco, choco”, a następnie zachęciły młodszych kolegów do wspólnego tańca. Długa przerwa zamieniła się w salę taneczną. Dźwięki muzyki i śmiech zadowolonych dzieci przyciągnął uczniów starszych klas. Wszyscy wspólnie zatańczyli jeszcze „Makarenę”. Jestem dumna z postawy moich uczniów. Dzieci wykazały się dużą sprawnością fizyczną oraz świetnie się bawiły. Już wiemy, że takich przerw będzie jeszcze dużo. W tym miejscu chciałabym podziękować rodzicom za pomoc dzieciom w realizacji zadań i aktywny udział w forum: Dlaczego sposób odżywiania dzieci jest sprawą bardzo ważną? Udział w projekcie był dla nas wszystkich cenną lekcją, dzięki której nauczyliśmy się jak prawidłowo się odżywiać i rozwijać swoją aktywność fizyczną by być zdrowym.

Marta Piotrowska

Zdrowo jem, więcej wiem