🗓 Utworzono dnia 26.02.2024

„Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.
Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”

Otaczający świat jest taki, jakim potrafimy go opisać. Niewątpliwie najczęściej używamy do tego języka ojczystego. Język ojczysty to jednak coś więcej niż tylko możliwość wyrażania osobistych myśli.

To przecież także skarbnica naszej kultury i doświadczeń.

Dlatego 21 lutego uczciliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Tego dnia odbył się apel, na którym pojawiła się Pani Mowa Ojczysta. Ubolewała bardzo nad tym, że nie jest tak piękna jak kiedyś, gdyż uczniowie „kaleczą język”, używają zapożyczeń, skrótów, nie stosują zasad ortografii i interpunkcji. Obiecaliśmy Pani Mowie poprawę i zaprosiliśmy ją do wspólnego świętowania. Najpierw przedstawiciele klas IV – VIII zaprezentowali plakaty poświęcone naszemu językowi ojczystemu, które wykonywali na lekcjach języka polskiego. Zdobiły one gazetkę i informowały o historii i znaczeniu tego szczególnego dnia, trudnościach językowych i ortograficznych, przedstawiały łamańce językowe oraz zwroty grzecznościowe. Podczas świętowania nie zabrakło również konkursów. W zmaganiach „Zlituj się, popraw błędy” wygrał Bartosz Ostrowski z klasy V b, Mistrzem Ortografii w kategorii klas IV – VI został Maciej Nidzgorski z klasy V b, natomiast Mistrzem Ortografii klas starszych okazała się Nikola Górczyńska z klasy VII.

Były również zabawy językowe: rebusy, zagadki ortograficzne, łamańce językowe. Poza tym przygotowaliśmy ulotki z najczęściej popełnianymi błędami językowymi, które rozkleiliśmy w całej szkole. Każdy mógł zabrać ze sobą – „dobre słowo”.

Finał uroczystości stanowił Literacki Pokaz Mody, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem widowni. W pokazie wzięło udział 31 uczniów z klas IV – VIII, którzy mieli za zadanie, jak najbardziej upodobnić się do ulubionej postaci literackiej i przedstawić krótką jej prezentację. Jury miało ciężkie zadanie, by wybrać najbardziej kreatywne stroje. Po burzliwych obradach nagrodzono: Natalię Plattę, Wiktora Radziwonka, Antoninę Czaplicką. Okazało się, że literatura może być fantastycznym źródłem inspiracji dla mody. Dzięki udziałowi w projekcie młodzież nie tylko sięgnęła po samodzielnie wybrane książki, ale również miała okazję wykazać się kreatywnością. A tej – jak widać na fotografiach – uczniom nie brakuje.

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w naszej szkole, w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Mamy nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać. Moda na język polski na pewno pozostanie z nami na zawsze.

Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie słodkich upominków za udział w MDJO.

Dzień Języka Ojczystego

🗓 Utworzono dnia 26.02.2024, 21:59