Lekcja inna niż wszystkie - uczymy się udzielać pierwszej pomocy

🗓 Utworzono dnia 02.03.2024

Każdy z nas ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy i każdy z nas powinien wiedzieć jak się zachować i umieć wykonać podstawowe czynności będąc świadkiem zdarzenia, podczas którego ktoś ucierpiał.  26 lutego klasa 8 podczas lekcji edukacji dla bezpieczeństwa miała właśnie okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji z ratownikiem. Dzięki uprzejmości Pani Anny Cesarek - ratownika, która na co dzień jest studentką 5 roku pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej na Uniwersytecie Gdańskim, mogliśmy zdobyć cenną wiedzę i usłyszeć wiele ciekawostek i informacji z zakresu pierwszej pomocy. Nasz gość przedstawił uczniom prawidłowe zasady postępowania w sytuacji zagrożenia życia. Na zajęciach uczniowie powtórzyli znane im już zagadnienia: sposób bezpiecznego podchodzenia do poszkodowanego, ocenę przytomności, metodę udrażniania dróg oddechowych oraz resuscytację krążeniowo-oddechową. Oczywiście każdy z uczniów mógł przećwiczyć omówione zagadnienia na „fantomie”.

Tego dnia Pani Ania poprowadziła też się zajęcia w przedszkolnej grupie „Pszczółek”. Opowiedziała przedszkolakom, w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy i jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe.

Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek pani ratownik dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia np. skaleczenia, oparzenia, utraty przytomności, złamania czy krwotoku. Utrwaliły znajomość podstawowych numerów alarmowych oraz ćwiczyły jak wezwać pomoc przez telefon.

Duże wrażenie na dzieciach zrobił „fantom”, na którym dzieci uczyły się podstaw reanimacji.

Spotkanie to miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych.

Zajęcia zostały przeprowadzone w sposób profesjonalny, a Pani Ania sprawiła, że każdy uczeń chętnie brał w nich udział. Dziękujemy!

Lekcja inna niż wszystkie - uczymy się udzielać pierwszej pomocy

🗓 Utworzono dnia 02.03.2024, 20:44