Ekologiczne Boże Narodzenie- czy jest to możliwe? Co każdy z nas może zrobić dla naszej Planety w czasie nadchodzących świąt?
Na te pytania poszukiwali odpowiedzi uczniowie klasy IV b i V a naszej szkoły 8 grudnia na warsztatach zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną. Przeprowadziła je p. Zuzanna Żmijewska w ramach realizacji projektu „dalEKOwzroczne”.
Oto kilka pomysłów: żywe choinki w doniczce, ozdoby choinkowe i stroiki wykonane z naturalnych materiałów, a jeszcze lepiej z odpadów, „mądre” użyteczne prezenty w opakowaniach ekologicznych lub bez nich (wystarczy wstążeczka), wyłączanie oświetlenia świątecznego w ciągu dnia i późną nocą, itp.
Szczególną uwagę prowadząca warsztaty i uczniowie zwrócili na marnowanie jedzenia, które jest globalnym problemem. Każdego roku w Polsce marnujemy 9 mln ton żywności, która ląduje w koszu. Przeciętny Polak wyrzuca ok. 4 kg jedzenia miesięcznie, a w okresie świątecznym wartość ta wzrasta o 2-3 razy. W szczególności marnotrawstwo jedzenia przypada na okres świąteczny, kiedy to prawie w każdym domu przygotowuje się mnóstwo potraw i bogato zastawia stół. Później okazuje się, że prawie połowa świątecznego jedzenia ląduje w koszu. Jak temu zapobiec? Może robić zakupy w sposób przemyślany, gotować tyle, ile naprawdę jesteśmy w stanie zjeść? A jeśli już przygotowaliśmy zbyt dużo jedzenia- podzielmy się z ludźmi potrzebującymi lub oddajmy do jadłodzielni .
Może każdy z nas spróbuje zrealizować chociaż jeden z pomysłów uczniów w swoim domu, a Ziemia nam się na pewno odwdzięczy w przyszłości.
Popatrzmy, jak pięknie, oryginalnie i „aromatycznie” wyglądają ozdoby choinkowe naszych uczniów.