21 marca to Pierwszy Dzień Wiosny. Różnie jest on świętowany w szkołach. W naszej szkole stało się tradycją, że jest obchodzony pod hasłem „Dzień Projektów”. Gospodarzami tego dnia są uczniowie klasy siódmej. To oni pod czujnym okiem swoich opiekunów przygotowali projekty edukacyjne o różnorodnej tematyce. Pomimo, że klasa liczy tylko 14 uczniów – udało się przygotować aż pięć projektów.
Jako pierwsze prezentowały się uczennice Anna Kunkowska i Daria Słomkowska. Pod kierunkiem pani Edyty Kostrzewy przygotowały projekt, w którym przybliżyły nam tradycje Wielkanocne naszych wschodnich sąsiadów. Dziewczynki występując w tradycyjnych rosyjskich strojach (chusty, korale) opowiedziały o obchodach „Maslenicy” oraz przygotowały wystawkę związaną z tym tematem.
Kolejna grupa projektowa to sportowcy: Małgorzata Smolińska, Piotr Borowy i Piotr Miecznikowski. Pod czujnym okiem pani Ewy Rudzińskiej przygotowali projekt „Kibice są wśród nas”. Opowiedzieli nam jak wygląda kulturalny sport i kulturalny kibic. Pokazali jak powinniśmy dopingować swoim ulubionym drużynom. Rozdając szaliki i inne sportowe gadżety zaangażowali publiczność do wspólnego kibicowania.
Obecnie dużo miejsca poświęca się wzrastającym kosztom energii elektrycznej, więc tym tematem zajęła się kolejna grupa projektowa. Byli to nasi fizycy: Magdalena Matuszewska, Piotr Borowy i Daniel Zakrzewski. Pod kierunkiem pana Włodzimierza Rudzińskiego pokazali, w jaki sposób oszczędnie gospodarować energią elektryczną oraz wodą, aby zmniejszyć ich zużycie. Dodatkowo Daniel Zakrzewski wykonał urządzenie, którym można samodzielnie wytworzyć energię elektryczną.
Jak co roku tak i teraz nie mogło zabraknąć projektu z historii. Uczniowie: Zuzanna Ostrowska, Piotr Borowy i Błażej Szulc w przyciągających uwagę strojach z odpowiedniego okresu wojennego pokazali nam, że Polacy walczyli nie tylko pod Grunwaldem. W ciekawy sposób, wykorzystując animacje multimedialne oraz angażując publiczność do wspólnej zabawy stworzyli oś czasu, na której zaznaczyli ważne bitwy z udziałem Polaków. Grupa ta pracowała pod wodzą pana Wojciecha Jaworskiego.
Jako ostatni wystąpili nasi „poligloci”. Wiktoria Czaplicka, Natalia Tworkowska i Bartosz Roman współpracując z panią Ewą Mamińską przygotowali projekt pokazujący podobieństwa i różnice pomiędzy językiem polskim i językiem angielskim. Przygotowana przez nich prezentacja uświadomiła nam, że można znaleźć wiele cech wspólnych między tymi językami.
Prowadzącymi przegląd projektów byli Zuzanna Ostrowska i Bartosz Roman. Uroczystość uświetniły swoimi występami wokalnymi uczennice: Magdalena Matuszewska, Małgorzata Smolińska, Daria Słomkowska i Wiktoria Czaplicka.
Ze względu na to, że w bieżącym roku szkolnym przygotowujemy się do nadania imienia szkole uczennice klasy siódmej wzięły udział w szkolnej wycieczce „Śladami Jana Pawła II”. Dzień Projektów stał się doskonałą okazją do podzielenia się wrażeniami z tego wyjazdu. Dziewczynki: Anna Kunkowska, Magdalena Matuszewska, Wiktoria Czaplicka i Małgorzata Smolińska przygotowały prezentację zdjęć oraz kilka słów, na temat miejsc, które odwiedziliśmy. Natomiast Daria Słomkowska wyrecytowała wiersz poświęcony pamięci Papieża Polaka, który sama napisała na tę okazję.
Ostatnim punktem tego dnia było wspólne oglądanie filmu: „Karol – Człowiek, który został Papieżem”.
Na koniec głos zabrał Pan Dyrektor, który podziękował występującym uczniom oraz ich opiekunom za przygotowanie projektów. Ważną rolę tego dnia odegrali Rodzice. To Oni przygotowali pyszny poczęstunek oraz wspierali swoje dzieci podczas występów.
Nad prawidłowym przebiegiem „Dnia Projektów 2023” czuwała wychowawczyni klasy siódmej p.Iwona Czajkowska.