1 marca - Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych 2024

🗓 Utworzono dnia 04.03.2024

1 marca w naszej szkole obchodziliśmy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Jak co roku, by uczcić Żołnierzy Niezłomnych uczniowie i nauczyciele przyszli przystrojeni w patriotyczne elementy.

To już VII edycja „Gry szkolnej”- przygotowana przez historyka: p. M. Ulatowską. W tym roku Bohaterem zmagań był ks. Władysław Gurgacz ps. „Sem”, kapelan Żołnierzy Wyklętych. Rywalizacja składała się z 10 zadań. Wzięło w niej udział pięć 4- osobowych drużyn z klas V - VIII. W tym roku drużyny wspierali przedstawiciele rodziców z poszczególnych klas. Pozostali uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami zasiedli w roli kibiców i obserwatorów.

Zadania teoretyczne dotyczyły biografii bohatera, rozwiązania krzyżówki z hasłem o tematyce patriotycznej, odczytania szyfru oraz znajomości polskich symboli narodowych. Podczas zadań praktycznych drużyny musiały wykazać się umiejętnością współpracy w grupie, szybkością, sprytem, zaradnością i umiejętnościami manualnymi. Konkurencje dotyczyły min. zdobycia amunicji, strzelania z procy do celu, zdobywania pożywienia, wykonania różańca według wzoru.

Walka o punkty przebiegała w atmosferze sportowej rywalizacji. Ostatecznie najwięcej punktów uzyskała reprezentacja klasy VII, która otrzymała pamiątkowe medale- ryngrafy z wizerunkiem Matki Bożej, dodatkowo drużyny, które stanęły na podium otrzymały bransoletki przetrwania z kompasem, gwizdkiem, linką i krzesiwem, a wszyscy uczestnicy przypinki ze św. Andrzejem Bobolą. Natomiast w podziękowaniu za udział w naszej grze - zabawie rodzice otrzymali książki o Żołnierzach Wyklętych. Dodatkową nagrodą dla wszystkich uczniów była gra „Zwierzęca brygada” do wykorzystania na zajęciach z wychowawcą lub zajęciach świetlicowych.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękuję za udział w zabawie, a nauczycielom za opiekę nad uczniami. Szczególne podziękowania kieruję do rodziców, którzy przyjęli zaproszenie i wzięli udział w naszej zabawie. Dziękuję również Darii, Paulinie i Oliwii –uczennicom klasy VII za pomoc podczas imprezy...

Nauczyciel historii

1 marca - Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych 2024